(( رشته علوم مهندسی دانشکده فنی ))
به فروم دانشجویان علوم مهندسی خوش آمدید

درد مشترک// طرح یک مساله

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي اذهب الى الأسفل

درد مشترک// طرح یک مساله

پست من طرف maryam akbarpour في 2010-02-17, 5:53 pm

"او"
کشوری دارای دو حزب می باشد. حزب حاکم و حزب مخالف. حزب حاکم 10 تن از افراد مهم حزب مخالف را دستگیر می کند. در این حین وظیفه محاکمه این افراد را به قاضیی می سپارد که خود از حزب مخالف است و با قاضی شرط می کند که در صورتی که به یکی از افراد خاص حکم اعدام دهد، در این صورت 9 نفر دیگر آزادند و در غیر این صورت هر 10 نفر کشته می شوند.
قاضی باید چه کند ؟
اگر حکم اعدام بدهد انسانیت را زیر پا گذاشته ، اذعان عمومی دچار سوتفاهم می شوند، آرمان های گروه را زیر سوال برده و....از طرفی اگر حکم اعدام ندهد هر 10 نفر می میرند.چه باید کرد؟؟؟
پ.ن: مساله طولانی تر است و من خلاصه آن را آورده ام.
[justify][center]

maryam akbarpour
کاربر خوب
کاربر خوب

تعداد پستها : 344

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: درد مشترک// طرح یک مساله

پست من طرف Arastoo Dasmah في 2010-02-19, 4:51 am

اول من دوتا سئوال دارم؟
1- اذهان عمومی یا اذعان عمومی ( ه و ع در صفحه کلید کنار هم هستن)
2- این قاضیه محترم از اطرافیانتون نیستن که؟
و اما راهی که به ذهن من میرسه!
فکر می کنم بهتر این هستش که قاضی استعفا کنه از کارش، چون تنها در این صورت می تونه قضاوت غیر عادلانه نکنه.
Arastoo Dasmah
کاربر متوسط
کاربر متوسط

تعداد پستها : 143

خواندن مشخصات فردي

پست من طرف maryam akbarpour في 2010-02-19, 5:47 am

1_ اذهان عمومی مطمئنا ( از ذهن می یاد) و غلط تایپی بود، مرسی که گفتید Wink
2_ نه، خوشبختانه نیستن.( گرچه که احتمالا خیلیها این روز هادرگیرش هستند.) این مساله مربوط به جنگ جهانی هست و من هم اون رو در کتاب " جز و کل" خووندم.
3_ استعفای قاضی باعث می شه که یک قاضی غیر مخالف بیاد که در اون صورت باز هم اون 10 نفر می میرند.

اين مطلب آخرين بار توسط maryam akbarpour در 2010-02-19, 6:05 am ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.

maryam akbarpour
کاربر خوب
کاربر خوب

خواندن مشخصات فردي

پست من طرف maryam akbarpour في 2010-02-19, 6:02 am

تیتر درد مشتترک از همین جا می یاد که گرچه این مساله مربوط به جنگ جهانیست ولی درد امروز خیلی هاست.
و دیگه اینکه اینجا علاوه بر عدالت خیلی موارد دیگه مهم هستند...

maryam akbarpour
کاربر خوب
کاربر خوب

خواندن مشخصات فردي

پست من طرف dr kaveh في 2010-02-19, 6:18 am

اینجا مشکل من با حزب حاکمه ..... وقتی کشته شدن یه نفر براشون کافیه پس چرا باید هر ده نفرو بکشن؟؟؟؟؟ اگه من جای اونا بودم مثلا بچه ی قاضیو گروگان می گرفتم و می گفتم اگه اون یه نفر مورد نظرو متهم نکنی بچتو می کشیم (مثل فیلما) بعد بقیه ی 9 نفر رو هم برای خوب نشون دادن خودم به مردم آزاد می کردم....البته نه آزاد آزاد یعنی پشت پرده اونا رو تهدید می کردم که اگه خطا کنی مثلا زنتو می کشیم.
یا این که می گفتم باید هر ده نفرو متهم کنی و بعد خودم 9 نفرو عفو می کردم که این طوری مردم فکر می کردن اون قاضی که از حزب خودشون بوده به خودشون رحم نکرده ولی من که مخالف بودم رحم کردم.........
ولی اگه من اون قاضیه بودم مطمئنا هر ده نفرو آزاد می کردم که این طوری اگه اون ده نفر کشته می شدن مردم به نادرست بودن حزب حاکم پی می بردن و بیشتر به حزبی که من طرفدارشم اضافه می شدن که این خودش باعث میشد حزب حاکم زودتر از بین بره و من هم انسانیت رو زیر پا نمی ذاشتم............
dr kaveh
کاربر متوسط
کاربر متوسط

تعداد پستها : 249

خواندن مشخصات فردي

پست من طرف maryam akbarpour في 2010-02-19, 6:44 am

dr kaveh نوشته است:اینجا مشکل من با حزب حاکمه ..... وقتی کشته شدن یه نفر براشون کافیه پس چرا باید هر ده نفرو بکشن؟؟؟؟؟ اگه من جای اونا بودم مثلا بچه ی قاضیو گروگان می گرفتم و می گفتم اگه اون یه نفر مورد نظرو متهم نکنی بچتو می کشیم (مثل فیلما) بعد بقیه ی 9 نفر رو هم برای خوب نشون دادن خودم به مردم آزاد می کردم....البته نه آزاد آزاد یعنی پشت پرده اونا رو تهدید می کردم که اگه خطا کنی مثلا زنتو می کشیم.
یا این که می گفتم باید هر ده نفرو متهم کنی و بعد خودم 9 نفرو عفو می کردم که این طوری مردم فکر می کردن اون قاضی که از حزب خودشون بوده به خودشون رحم نکرده ولی من که مخالف بودم رحم کردم.........
ولی اگه من اون قاضیه بودم مطمئنا هر ده نفرو آزاد می کردم که این طوری اگه اون ده نفر کشته می شدن مردم به نادرست بودن حزب حاکم پی می بردن و بیشتر به حزبی که من طرفدارشم اضافه می شدن که این خودش باعث میشد حزب حاکم زودتر از بین بره و من هم انسانیت رو زیر پا نمی ذاشتم............

در مورد حرکت حزب حاکم ، اگه قاضی رای براعدام اون یک نفر بده، بقیه رو آزاد می کنند در این صورت حزب ادعای دموکراسی می کنه و اینکه کلی می توونه حزب مخالف رو زیر سوال ببره چون به هر حال قاضی طرفدار خودشون( حزب مخالف) این کار رو کرده...اما اگه می گفت باید هر 10 نفر رو بکشی که خب در اون صورت باز خودش یک مساله جدید برای رفتار قاضیست.( مساله جالبیه می شه بهش گفت مساله 2 و راجع بهش بحث کرد()
اما شما در جاسگاه قاضی دقیقا به مشکل من بر می خورید... اعتماد....این واسه من هم سوال شده که چه اعتمادی هست که رای قاضی عینا اعلام عمومی بشه؟؟ اگه اعلام نشه که قاضی فقط خودش رو مهره سوخته کرده و طبق قرار همه کشته می شن...یا اصلا چه اعتمادی هست که به فرض اینکه قاضی رای بر اعدام یک فرد بده ، 9 نفر دیکه کشته نشن؟( اهرم قدرت به صورت بی رحمانه ای در دست حزب حاکمه!!!)

maryam akbarpour
کاربر خوب
کاربر خوب

خواندن مشخصات فردي

پست من طرف maryam akbarpour في 2010-02-19, 6:47 am

به کاوه: البته رفتار حزب حاکم هم کلی جالبه ، می توونستن کلی رفتار متفاوت داشته باشن!!!

maryam akbarpour
کاربر خوب
کاربر خوب

خواندن مشخصات فردي

dr kaveh

پست من طرف dr kaveh في 2010-02-19, 8:05 am

تا اونجا که به فکر ناقص من می رسه این موضوع رو این طوری حل می کنم.....
اول فرض می کنیم اون نفری که حزب حاکم می خواد بمیره اسمش abc باشه که احتمالا فرد مهمیه و اون 9 نفر دیگه که اسمشونو می ذاریم اهرم فشار که حزب حاکم بدش نمیاد اون ها هم کشته بشن....

حالا باید ببینیم چرا حزب حاکم دست به چنین کاری می زنه:
1: چون می ترسه که خودش بدون محاکمه و یا با محاکمه بوسیله ی حاکم خودی abc رو بکشه (ترس از لو رفتن کشته شدن abc) و به همین خاطر 9 نفر بازیچه رو جور کرده که بتونه بوسیله ی اون ها اهرم فشاری روی قاضی بذاره و بتونه با یه تیر دو نشون بزنه هم قاضی و حزبشو بد نام کنه و هم abc رو به صورت موجه بکشه.
2: حزب حاکم از کشتن abc ترسی نداره وفقط می خواد قاضی و حزبشو بد نام کنه.

حالا عکس العمل قاضی برای هرکدوم از عمل های حزب حاکم:
برای حالت 1:اگه قاضی abc رو محکوم کنه که حزب حاکم به هدفش رسیده و abc رو به صورت موجه کشته... ولی قاضی همه رو عفو کنه حزب حاکم دیگه اون 10 نفرو نمی کشه چون از کشتنشون بدون دلیل وپی بردن مردم می ترسیده اگرم بکشتشون حداقل نقشش اون طوری که می خواست عملی نمی شه......
برای حالت 2:اگه قاضی abc رو محکوم کنه حزب حاکم که ترسی از کشتن بقیه نداشته همه رو می کشه و این طوری هم 10 نفرو کشته و هم با گذاشتن اهرم فشار روی قاضی اونو مجبور کرده که بر خلاف حزبش رای بده و خودش و حزبشو خراب کنه...ولی اگه به عفو اونا رای بده با این که دوباره حزب حاکم اون 10 نفرو می کشه ولی حداقل آبروی قاضی و حزبش نمی ره...

اگه حالات 1 و2 رو نگاه کنیم می بینیم که در هر دو صورت اگه قاضی رای بر عفو 10 نفر بده بهتره ..... به خاطر همینه که سیاستو به شطرنج تشبیه می کنن الان حزب مخالف جوری توسط حزب حاکم گرفتار شده که در هر صورت یه مهره از دست می ده حالا باید خودش تصمیم بگیره که می خواد سربازش ازبین بره یا وزیرش.....
dr kaveh
کاربر متوسط
کاربر متوسط

تعداد پستها : 249

خواندن مشخصات فردي

پست من طرف Saman Fakharzadeh في 2010-02-20, 10:32 am

من که درست وحسابی نفهميدم چی شد! scratch
ولی فکرکنم بايد کاری کنه که کم ترين کشته رو بده نه اين که اصلا کشته نده چون جنگه و جنگ هم بدون کشته شدن نمی شه!
ولی من بودم کتاب رو تا آخر می خوندم ببينم کی کی رو کشته و چرا! Very Happy
Saman Fakharzadeh
کاربر خوب
کاربر خوب

تعداد پستها : 270

خواندن مشخصات فردي

پست من طرف محتوى إعلاني

محتوى إعلاني

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي بازگشت به بالاي صفحه